Włodawa
Czas trwania: ok. 90 minut

Jezioro Białe - w Okunince nieopodal Włodawy nazywane jest perłą Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Przejrzysta woda o pierwszej klasie czystości, piaszczyste plaże i rozbudowana infrastruktura turystyczna to niektóre z atutów tego miejsca, jako jedno z niewielu w Polsce jest ono również źródłem naturalnego jodu. Gdy przychodzą lipcowe i sierpniowe upały, wieś Okuninka zamienia się w gwarny i barwny kurort a miejscowa legenda o krokodylu rozbudza wyobraźnię wczasowiczów…

Orchówek – niegdyś miasto, obecnie wieś położona niedaleko Włodawy, przy trójstyku granic Polski, Białorusi i Ukrainy. Cicha i spokojna okolica wpisana w niezwykły krajobraz starorzecza Bugu oraz bliskość miasta Włodawy sprawia, że Orchówek jest atrakcyjnym przystankiem na turystycznym szlaku. Najcenniejszym zabytkiem Orchówka jest położony na wysokiej skarpie nad starorzeczem Bugu późnobarokowy kościół p.w. Św. Jana Jałmużnika z 28 metrową wieżą widokową, z której możemy podziwiać zapierający dech w piersiach pejzaż poleskiej, kresowej doliny.

Włodawa - leży na obszarze Garbu Włodawskiego, nad rzeką Włodawką i Bugiem, przy granicy z Białorusią. Do II wojny światowej była miastem Polaków, Żydów, Białorusinów i Ukraińców. W 1943 r. zniknęli z ulic miasta Żydzi, wymordowani przez Niemców w pobliskim Sobiborze a po wojnie wysiedlono stąd Białorusinów i Ukraińców. Dziś wielokulturową przeszłość przywraca odbywający się jesienią Festiwal Trzech Kultur dający świadectwo, że w niedalekiej przeszłości Włodawa była miastem, którego mieszkańcy mówili różnymi językami, wyznawali różne religie i współtworzyli wielokulturowy, barwny pejzaż małego miasteczka na kresach.

Czworobok - Unikatowy i być może jedyny w Polsce tego typu obiekt architektoniczny, w którym dawniej mieściły się kramy i jatki. Wzniesione w połowie XVIII w. kramnice z dużym dziedzińcem pośrodku, dwoma przejezdnymi bramami i nadbudowanymi mieszkaniami nad kramami, wielokrotnie przebudowywane, zachowały swój późnobarokowy charakter.

Klasztor Paulinów - Murowany, późnobarokowy kościół pw. św. Ludwika wzniesiono w latach 1739-1780 z fundacji Ludwika i Antoniego Pociejów, Flemingów i Czartoryskich, wg projektu architekta Pawła Fontany. Pod świątynią znajdują się krypty grobowe zakonników. Wnętrze kościoła zdobi późnobarokowa polichromia z XVII w. Tuż obok mieści się klasztor Paulinów wzniesiony w latach 1711-1717 wg projektu architekta Józefa Pioli. Na elewacji widnieje tablica upamiętniająca fundatora Ludwika Pocieja.

Cerkiew p.w. Narodzenia NMP - stoi na miejscu wcześniejszej cerkwi unickiej pod tym samym wezwaniem. Obecną świątynię zbudowano w końcu XIX w. Po 1946 r. przez 10 lat była nieużytkowana. Zabrakło ukraińskich wiernych przesiedlonych na ziemie zachodnie i północne na skutek objęcia ich represjami w ramach akcji "Wisła". Nabożeństwa ponownie zaczęto odprawiać dopiero w 1956 roku. Dzisiejsza cerkiew włodawska pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny przyciąga nie tylko wiernych wyznawców religii prawosławnej. Położona w przepięknym miejscu, na krawędzi skarpy nadbużańskiej, zachwyca klasycystyczną polichromią i bogatym ikonostasem z XIX w. W bizantyjsko-klasycystycznym wnętrzu świątyni odbywają się festiwalowe koncerty muzyki kameralnej i występy chórów.

Zegar słoneczny - Nieopodal Czworoboku na fasadzie jednego z budynków odnajdziemy zegar słoneczny z 1980 roku. Zegar wskazuje czas miejscowy, czas letni oraz czas zimowy. Pod zegarem słonecznym umieszczony został herb miasta Włodawy.

Zespół synagogalny we Włodawie - to unikalny kompleks trzech budynków, które należały do włodawskiego kahału - gminy żydowskiej. W skład kompleksu wchodzi Wielka Synagoga, wybudowana w latach 1764-1774, Mała Synagoga i Dom Pokahalny z 1928 r. Od 1983 r., zabytki żydowskiej architektury murowanej są siedzibą Muzeum - Zespołu Synagogalnego we Włodawie. W każdym z nich prezentowane są ekspozycje stałe i czasowe i to właśnie tu narodziła się idea Festiwalu Trzech Kultur, który co roku jesienią przywraca Włodawie jej wielokulturową przeszłość.

Pod Kiszarnią - W malowniczym zakolu starorzecza Bugu znajduje się wieża widokowa oraz altana, której nazwa „Pod Kiszarnią” pochodzi od dawnej tradycji kiszenia w beczkach ogórków, do czego wykorzystywano koryto rzeki Bug. Przyjemnie jest zatrzymać się w tym miejscu i wśród zieleni, nad brzegiem dostojnej, granicznej rzeki, odetchnąć podziwiając panoramę Włodawy.

Galeria
< < Powrót
Zarezerwuj sobie miejsce

Telefon

+48 609 005 622

+48 (82) 571 70 27

E-mail

recepcja@niebieskiemigdaly-okuninka.pl

Adres

Rodzinny Klub Wypoczynkowy "Niebieskie Migdały"

Okuninka 147, 22-232 Okuninka